V Senátu uspořádali 24. září t.r. senátoři Jan Holásek a Hana Kordová Marvanová pod záštitou ústavně-právního výboru Kulatý stůl na téma „Aktuální otázky dostupného bydlení“. Debaty se zúčastnili další členové Parlamentu České republiky, Veřejný ochránce práv, zástupci ministerstev, Státního fundu podpory investic, Národní rozvojové banky, developmentu a zástupci odborné veřejnosti vč. družstevních sdružení a sdružení nájemníků i poskytovatelů nájemního bydlení.
Podle dostupných dat se neustále zhoršuje dostupnost bydlení nejen pro sociálně slabé skupiny obyvatel, ale i pro střední vrstvy. ČR bohužel patří mezi státy EU k zemím s nejméně dostupným bydlením pro naše občany. Cílem setkání byla diskuse nad příčinami nízké dostupnosti bydlení v ČR a možnostech zlepšení situace. Diskutovalo se nejen o aktuálně projednávaném zákonu o podpoře v bydlení, ale i o potřebě mnoha dalších změn v zákonech týkajících se například bytového družstevnictví, daňových zákonů či podpoře budování infrastruktury v obcích.
Senátor Jan Holásek v úvodu kulatého stolu zdůraznil: „Je potřeba se v Senátu více věnovat problematice bydlení a otevřeně diskutovat různé názory a zkušenosti napříč všemi zainteresovanými subjekty. Toto setkání je jedním z prvních neformálních, názorově otevřených setkání, za účasti nejen zástupců státu a municipalit, ale i ekonomů a zástupců soukromého sektoru. Jedině tak se podaří zásadně změnit situaci v ČR a zlepšit dostupnost bydlení.“
Senátorka Hana Kordová Marvanová k tomu uvedla: „Situaci nedostupnosti bydlení nemůže změnit jeden zákon, například nyní projednávaný zákon o podpoře v bydlení, protože se soustředí jen na pomoc sociálně slabým skupinám obyvatel, ale problém s nedostupností bydlení se dotýká i střední vrstvy. Bez komplexní bytové politiky zahrnující řadu opatření se situace nezlepší. Proto je třeba se inspirovat jak v zahraničí, tak návrhy, s nimiž přichází soukromý sektor a ekonomové.“
Senátoři Hana Kordová Marvanová a Jan Holásek připravili legislativní iniciativu a chtějí v Senátu předložit návrh změny zákona o dani z příjmů, který by podpořil družstevní bytovou výstavbu. Senátoři k tomu uvádějí: „Cílem návrhu je podpořit výstavbu družstevních bytů zavedením daňové úlevy pro členy družstev, kteří pomáhají splácet družstvu úvěr na pořízení bytů. V současnosti daňovou úlevou v podobě odečtů úroků stát podporuje pořízení vlastnického bydlení za pomoci hypotéky, ale v případě družstevních bytů taková úleva není. Takto by stát mohl podpořit výstavbu dostupného družstevního bydlení, které je cenově dostupnější.“
Martin Kroh, zástupce Družstevního marketingového sdružení ČR, jednoznačně podpořil v rámci zvýšení dostupnosti bydlení právě bytové družstevnictví, které má u nás tradici více jak 100 let. Podpořil legislativní změny v podobě daňové úlevy pro členy bytových družstev. Zároveň zdůraznil velký problém špatné vymahatelnosti dluhů v případě členů družstva, který neplatí povinné platby a dluhy za takového člena platí ostatní družstevníci. K tomu se připojila i zástupkyně Svazu českých a moravských bytových družstev Kateřina Horáková, která zdůraznila nutnost zvýšení vymahatelnosti práva při vymáhání dluhů od neplatičů a dále upozornila na nevyhovující legislativu pro bytová družstva. Účastníci se shodli na potřebě zákona o bytovém družstevnictví, které může představovat dostupnější bydlení pro střední vrstvy. Uvidíme, co se podaří realizovat. Ale po delší době šlo o hodně akční schůzku, která by mohla přinést konkrétní výsledky.
V Praze, dne 24. září 2024
Martin Kroh, předseda společnosti
Nejnovější komentáře